Více o menopauze

Kdy a jak přichází menopauza, neboli klimakterium

Během plodného období života ženy ve vaječnících postupně vyzrávají pohlavní buňky, vajíčka. Už během nitroděložního vývoje plodu se v každém vaječníku vytvoří asi 400 tisíc tzv. folikulů. V plodném věku folikuly jednotlivě dozrávají v pravidelných měsíčních cyklech. Průměrná doba pravidelného cyklu je 28 dní, individuálně se však může lišit. Zralý folikul jednak uvolňuje po dobu své několikadenní existence do krve pohlavní hormony, jednak během cyklu praskne a uvolní vajíčko do vejcovodu. Pokud oplodněné vajíčko nezahnízdí, zaniká a dochází k menstruačnímu krvácení. Mnohé folikuly také během života zaniknou, aniž by stačily uzrát.

Menopauza zpravidla přichází v okamžiku, kdy je zásoba všech folikulů ve vaječnících vyčerpána.

V této době se začínají projevovat nepravidelnosti v hormonálním řízení, které se projevují nepravidelnostmi menstruačního cyklu. Činnost vaječníků je řízena prostřednictvím hormonů podvěsku mozkového, označovaných jako LH* a FSH*. Na náhlý nedostatek pohlavních hormonů (estrogenů a progestinů) mozek reaguje zvýšenou tvorbou LH a FSH, na které však nedostává od vyčerpaných vaječníků adekvátní odpověď. Nastává „vykolejení“ zaběhnutých procesů a vzájemných vazeb řídících center v mozku. Následkem toho vznikají návaly horka a další potíže.

U většiny žen si jejich tělo na nové hormonální poměry „přivykne“ během 12 měsíců po menopauze, kdy se potíže zklidní.

Začátek i konec přechodu je individuální a závisí na různých podmínkách. Pro středoevropskou populaci je průměrný věk menopauzy mezi 45. a 55. rokem života ženy. Dolní hranice fyziologické menopauzy je podle různých zdrojů udávána mezi 37. až 42. rokem života. Horní hranice doposud nebyla přesně určena. U žen, které začaly dříve menstruovat, je pravděpodobné, že také dříve přestanou.

Klimakterické potíže se projevují okolo menopauzy u většiny žen, a to zhruba v 75 %

Závažnost klimakterických potíží se však může u každé ženy značně lišit. Asi 35 % žen trpí mírnými potížemi, 40 % středně závažnými a 25 % závažnými potížemi. Mezi typické potíže patří:

Návaly horka
Nadměrné pocení
Pocity únavy
Neklidný spánek

*LH = luteinizační hormon, FSH = folikuly stimulující hormon

Jak se dá menopauza řešit?

caje

Čaje a bylinky

Zalijete si čaj z bylinek a hodíte si nohy nahoru. Máte ale na to vždy čas?

bylinky

Doplňky stravy na bázi bylinek

Ty správné mohou obnovit rovnováhu a bez hormonů. Kdykoliv a pohodlně.

hormonalni-lecba

Hormonální léčba

Může zmírnit většinu menopauzálních syndromů. Často se jí lze ale vyhnout.