Jaký je sexuální život v menopauze?

Spousta toho, co jste doposud u svého těla znala, se sice změní, a občas budou dokonce horší dny, ale někdy i ty lepší, a zároveň tohle období ženy může mít svá kouzla. Na co je tedy dobré se připravit.

Výhodou je zjednodušeně řečeno svoboda bez kontroly, kdy už nemusíte hlídat cyklus, plodné dny, nebo očekávat krvácení. Plánování dovolené bude mnohem jednodušší a váš sexuální život nemusí mít žádná omezení. Zní to vlastně dobře, ne?

Libido

Chuť se neztratí. Nejspíš nebudete mít myšlenky na sex od rána do večera, ale to je naprosto přirozené, protože Vaše tělo je v procesu zvykání si na novou životní etapu. Dopřejte mu čas na zpracování změn, kterými tělo prochází. Návaly, bolesti kloubů, nadměrného pocení, podrážděnost, to vše je spojeno s přechodem.

Zároveň intimní čas mezi partnery spouští v těle chemické a biologické procesy, kterými dochází k uvolnění, a díky tomu si například srovnáme krevní tlak. Milování nás ozdraví na těle i duši a celkově se cítíme lépe.

„Sexualita je důležitou součástí vztahu mezi mužem a ženou, ale to v žádném případě není jediný nebo nejdůležitější způsob, jak projevit svou lásku k partnerovi.“

Experimentujte

Přichází žádoucí experimentování, které díky zmíněné svobodě může přijít v úplně jiném měřítku. Vezměte ale na vědomí změny a věk, které postihlo vaše tělo. Suchost pochvy je jedním z příznaků hormonálních změn v ženském těle, a u muže už nemusí být erekce tak pevná a častá. Je čas na probádání nových cest ve vašem sexuálním životě, zároveň na sáhnutí po pomůckách.

Intimní partie potřebují stejnou péči jako pleť v menopauze. Řešením pro zhoršení lubrikace je používání lokálních estrogenů v podobě mastí, čípků, které aplikujeme každý měsíc. Použít můžeme i běžné lubrikanty, obohacené o bylinnou složku.

Vždy je ale vhodné situaci řešit se svým gynekologem, protože můžou přicházet stavy, kdy Vaše chuť na sex přece jen kolísá a může Vám způsobovat změny nálad.

"Je nutné řešit příčinu, ne důsledek, proto je podle mých zkušeností vhodnější pomoc ženského lékaře, než psychiatra, který předepíše antidepresiva." říká gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová.