Poradna

Je to ztráta menstruace po přechodu. Ale přesněji se stanovuje zpětně po 12 měsících absence menstruace. Jde o přirozený stav v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, v důsledku čehož se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Zastavuje se menstruační cyklus a nastává ztráta plodnosti.

Jedním z prvních příznaků menopauzy je nepravidelnost menstruace. Nejčastější příznaky klimakteria, jako jsou návaly horka, noční pocení a výkyvy nálad, souvisejí především s poklesem hladiny ženského hormonu estrogenu. To vede k snížené elasticitě kůže a nepohodlí v intimních oblastech, které může výrazně zkomplikovat sexuální život. Další příznaky: vaginální suchost, svědění a pálení, bolestivý pohlavní styk, zvýšené riziko infekcí a inkontinence močového měchýře.

Typicky ve věku 45 – 55 let.

Perimenopauza znamená období těsně před menopauzou vyznačující se nepravidelnou menstruací. Jako menopauza se skutečně označuje ztráta menstruace.

Základním projevem jsou nepravidelné menstruační cykly s častějším a silnějším krvácením, které jsou vázané na věk (45-55 let) a laboratorní vyšetření hormonů FSH a estradiolu. Menopauzu je tak těžké s něčím zaměnit.

Ano je to individuální. Dá se říct, že 75 % žen má kolem menopauzy potíže, z toho 45 % žen obtíže velice nepříjemné nebo těžké, 50 - 60 % žen má dominantní psychické potíže (nespavost, nesoustředěnost, podrážděnost, úzkostnost, deprese). Až 25 % žen může projít přechodem bez obtíží.

Jsou to změny v hladinách hormonů, které ovlivňují centrum kontroly tělesné teploty.

Pokud cítíte, že nejste schopna zvládnout příznaky klimaktéria a menopauzy samoléčbou.

Přečtěte si možnosti řešení na našem webu.